زهر زنبور عسل

زهر زنبور عسل مایعی است تلخ مزه به رنگ روشن دارای وزن مخصوص (۱٫۱۳۱۳ )، دارای بوی خاص و واکنش اسیدی بوده و در مجاورت هوا به سرعت خشک میشود. زهر زنبور ترکیب بسیار پیچیده ای دارد و دست کم هشت نوع پروتئین در آن شناسایی شده است. مشخص شده است ترکیبات زهر رنبور عسل مناطق مختلف و نسبت به فصل های مختلف با هم فرق میکند. اثر ضد روماتیسمی زهر زنبور عسل مدت طولانی است که شناخته شده است. تحقیقات نشان داده که سه ترکیب موجود در زهر زنبور (ملیتین، آدولاپین و mcd پپتید) دارای اثر ضد التهابی هستند و نقش قابل ملاحظه ای در بهبودی و بازیافت سلامتی بیمار دارند. اخیراً فرآورده های دارای کورتیزون در درمان بیماریهای التهابی روماتیسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات اصلی زهر زنبور عسل

آنزیم ها:  فسفو لیپازA2-هیا لورونیداز-اسید فسفا تاز

پپتیدها: آپا مین -ملیتین- پپتید MCD -سکا پین -تر تیا پین-آدو لاپین

آمین های بیوژنیک: هیستا مین – دوپا مین -نوراپی نفرین – لکوترین

کاربردهای امروزی زهر زنبور عسل

کاربردهایی از زهر به جز در موارد پزشکی، هنوز شناخته نشده است. تنها استفاده پزشکی مورد قبول از لحاظ قانونی از زهر در کشورهای اروپائی غربی و امریکای شمالی، برای حساسیت زدائی افرادی که نسبت به زهر زنبور عسل بسیار حساس هستند، می باشد. در اوائل دهه ۱۹۸۰ زهر خالص زنبور جهت حساسیت زدائی بکار رفته است. در کشورهای اروپای شرقی و در بسیاری از کشورهای آسیایی زهر زنبور در معالجات پزشکی انواع زیادی از دردها برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از تزریقات زهر خالص و اثرات نیش در کشورهای غربی به عنوان راه دیگر استفاده دارویی که اغلب همراه با اثرات جنبی متعددیست، افزایش می یابد.

به این علت، این ماده مخصوص التهاب مفاصل (آرتریت) و دیگر التهابات رماتیسمی است. چون زهر زنبور هم تأثیر موضعی و هم عمومی دارد، جای درست تزریقات و نیش ها و دزها خیلی مهم می باشند. بنابراین، درمان با زهر زنبور باید به طور کامل آموزش داده شود. هنوز هم تسکین بعضی دردها را می توان به سادگی با بکاربردن یک یا دو نیش به محل مبتلا بدست آورد یعنی به چند مفصل دردناک ملتهب (آرتریت) بی حرکت اعمال نمود.

سوالی دارید؟ از ما بپرسید

از طریق لینک زیر میتوانید سوالات خود را با ما در میان گذاشته و از تجربیات و مشاوره کارشناسان شرکت تعاونی تلقیح ملکه طلایی ایرانیان بهرمند شوید.