پرورش ملکه کارنیکا

در رابطه با اینکه آیا زنبور عسل نژاد کارنیکا همان کارنیولاین است ، حرف و حدیثهای بسیاری شنیده می شود . کشورهایی همانند کشور آمریکا که خودشان وارد کننده نژاد پرورشی کارنیکا هستند خیلی سریع می گویند بله کارنیکا نام تجاری کارنیولان هست و کشورهایی مثل کشور اسلونی و یوگسلاوی  هم بر این موضوع  صحه می گذارند. ولی حقیقت علمی ماجرا چیست ؟

زنبور بومی جزایر بلکان و کشور اسلونی و یوگسلاوی کوبیتال ایندکسی برابر ۳ داشته اند و هنوز هم دارند. در این میان در سال ۱۹۵۰ دکتر روتنر با تکامل علم محاسبات ریخت شناسی زنبور عسل و بررسی دقیق زنبورهای بوجود آمده از لاین ۴۷ کارنیکای آقای اسکلنا که در آن زمان بیش از ۶۰ سال از پرورش آن گذشته بود ، متوجه شد که این پرورش کوبیتال ایندکسی کمتر از ۷/۲ دارد و انجا بود که آلمانیها و اتریشی ها توانستند ثابت کنند که کارنیکای پرورشی ما نژادی متفاوت با کارنیولاین جزیره بالکان که  اصلاح شده  است می باشد .!!. از آنجا که پیشرفتهای بسیار قابل توجهی در کارنیکای پرورشی در دهه های اخیر حاصل شده خیلی از کشورهای جهان سعی دارند که این دو مقوله را  همانند بنامند تا از مزایای این تحولات وسیع اخیر، بی زحمت بهره مند شوند. که این موضوع باعث  واکنش شدید محققان کشورهای آلمان و اتریش شده است . به هر حال بزرگترین شرکتهای تولید ملکه های نامیده شده  کارنیکای اسلونی وقتی مدارک از آنها طلب میفرمایید ، مدارک شناسایی با مشخصات بسیار متفاوت تری نسبت به پرورش دهندگان حقیقی  زنبور عسل کارنیکا به شما ارائه می دهند. حال شما هرچه که دوست دارید این زنبور عسل را بنامید.

ویژگیهای بارز نژاد کارنیکا :

زمستان گذرانی قوی و سالم» همانطوری که قبلا اشاره شد نژاد پرورشی کارنیکا دارای لاینهای متفاوت می باشد. بعضی از این لاینها زمستانگذرانی قوی تری دارند، که پرورش دهندگان نظرات متفاوتی را نسبت به این موضوع عنوان می کنند. برای مثال: یک کلنی هیجده تا بیست قابی و پر از زنبور مصرف غذای زمستانگذرانی بالایی را هم شامل می شود! بعضی از لاینها زمستانگذرانی در حد ۸ تا ۱۰ قاب پر از زنبور را دارند که این مورد پسند برخی از پرورش دهندگان می باشد. در هر صورت مهم آن است که شدت رشد جمعیت در اوایل بهار بالا بوده و کلنی آمادگی کامل برای مقابله با بیماریها و ذخیره سازی را داشته باشد.

شدت رشد بهاره بالا» با توجه به شدت رشد بالای نژاد کارنیکا در اویل فصل فعالیت، این نژاد به عنوان یک ژنتیکی که قادر است از گلهای بهار برداشت عسل داشته باشد شناخته شده است و به جهان معرفی می شود. در صورتی که خیلی از نژادها تمامی گلهای بهاره را صرف رشد خود کرده تا بتوانند از گلهای تابستانی ذخیره سازی و تولید عسل داشته باشند.

تولید بالای موم و مدیریت در ذخیره سازی عسل» یکی دیگر از قابلیتهای این نژاد مدیریت بالای آن در نحوه ذخیره سازی عسل در داخل شان ها می باشد. این به گونه ای است که در نژاد کارنیکا نیازی به استفاده از شبکه مهار ملکه نمی باشد و زنبوران کارگر یک شان را که پر از عسل میکنند ، کمتر مشاهده می شود که در وسط آن ملکه تخمگذاری کرده باشد.و ازاین رو می توان در فصل فعالیت و شهد خیزی منطقه هفتهگی برداشت عسل داشت.

بچه دهی ضعیف» یکی از فاکتورهای بسیار مهم در اصلاح نژاد، بچه دهی کم می باشد، که نژاد کارنیکا بعد از چندین دهه اصلاح شدن ، بصورت کاملا و مثبت به این مهم پاسخ داده و کارنیکا را در تمامی جهان یکی از پتانسیلهای خوب از این جهت معرفی می نمایند.
مقاوم بودن در مقابل بیماری کنه وروا» چگونگی رفتار نظافتی بهداشتی زنبوران و واکنش آنها در مقابل سلولهای آلوده به کنه واروا یا هر نوع بیماری دیگر ،ارتباط مستقیمی با کنترل بیماری بصورت طبیعی دارد. حداقل بیش از ۳۰ سال است که در زمینه مقاوم سازی و تقویت رفتار بهداشتی نظافتی نژاد کارنیکا کار شده و در این زمینه به دست آوردهای مهمی هم رسیده اند. که نتیجه آن مقاومت طبیعی تقریبا” بالای این نژاد در برابر کنه واروا است. لازم به ذکر است که در لاینهای متفاوت کارنیکا این توانایی متغییراست. به گونه ای که پرورش دهندگان ملکه نژاد کارنیکا دسته بندی شده اند، و برخی تولید عسل بیشتر را محور فعالیت اصلاح نژادی خود قرار داده اند و برخی تولید عسل خوب ولی در عین حال مقاومت ژنتیکی، در مقابل کنه واروا  را هدف اصلی خود می دانند.
آرام بودن و نیش نزدن زنبورها در حین بازدید» در این رابطه باید بگویم که زنبور نژاد اصیل کارنیکا بقدری آرام است که شما می توانید بدن کلاه توری و حتی بدون دودی کلنی را مورد برسی خود قرار داده، بدون اینکه نیشی دریافت نماید، یا حتی زنبوران فراری بر روی قاب مشاهده کنید.
تولید کم بره موم» در پرورش زنبور عسل صنعتی تولید زیاد بره موم را یکی از موارد منفی ژنتیکی معرفی می نمایند. نژاد کارنیکا بر خلاف دیگرنژادهای تیره رنگ زنبور عسل مثل نژاد قفقازی، کمترین بره موم را تولید می کند، که این برای ما امکان بازدید سریع و بدون مشکل کلنیها را ایجاد خواهد نمود.

تولید محصول بالا» یکی از فاکتورهای بسیار مهم اصلاح نژادی،افزایش محصول و تولید بالا می باشد. نژاد کارنیکا را یک زنبور بلند خورطوم هم می نامند.این زنبور قادر است با شدت رشد بهاره ای که از خود نشان می دهد و خورطوم بلندتری که نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل دارد، برداشت بهینه ای در همان هفته های اول شروع جریان شهد و گرده منطقه داشته باشد. بیشتر نژادهای خرطوم کوتاه قادر نیستند از انواع گیاهان علوفه ای مانند یونجه و شبدر بهره برداری داشته باشند. ولی زنبور نژاد کارنیکا از این موقعیت استثنایی که دارد به نحو عالی استفاده می کند.

سوالی دارید؟ از ما بپرسید

از طریق لینک زیر میتوانید سوالات خود را با ما در میان گذاشته و از تجربیات و مشاوره کارشناسان شرکت تعاونی تلقیح ملکه طلایی ایرانیان بهرمند شوید.